IMG 20211013 085524

Europski mjesec kibernetičke sigurnosti je godišnja  kampanja Europske unije posvećena promicanju kibernetičke sigurnosti. Nacionalni koordinator aktivnosti posvećen kibernetičkoj sigurnosti u Republici Hrvatskoj je CARNET-ov Nacionalni CERT (engl. Computer Emergency Response Team), osnovan 2008. godine u skladu sa Zakonom o informacijskoj sigurnosti RH. Uz slogan „Razmisli prije nego klikneš“ Nacionalni CERT provodi niz aktivnosti s ciljem podizanja razine svjesti o kibernetičkoj i informacijskoj sigurnosti. Jedna od njih je i Veliki hrvatski naivci koja upozorava na opasnosti neopreznog korištenja i istraživanja interneta.

Obilježavanju Europskog mjeseca sigurnosti pridružili su se i učenici četvrtog razreda naše škole, zanimanja tehničar za računalstvo. Sigurnost informacijskog sustava prikazali su kao zbroj tri važne komponente: povjerljivost, integritet i dostupnost. Na zanimljiv i kreativan način su predstavljali postupak zaštite informacijskog sustava od malicioznih aktivnosti pomoću višestrukih razina zaštite.

Razvijanjem višestrukih metoda zaštite podiže se razina sigurnosti cjelokupnog informacijskog sustava. Ako napadač uspije zaobići jedan sigurnosni mehanizam, druge bi metode, odnosno drugi sigurnosni mehanizmi trebali bi i dalje uspješno štititi kompletan informacijski sustav.

Izradili su i više digitalnih plakata te uredili pano u školi želeći ukazati na važnost higijene vlastitog virtualnog identiteta i kibernetičkog prostora.

Autor: Olivera Stojaković

slika padleta